Krmení klapavek

 

Krmení probíhá ve vodě, nejlépe v nádrži ve které želva žije a na kterou je zvyklá. Některé želvy příjmají potravu ochotně z ruky, ale u takových blesku rychle vzniká návyk na jakýkoliv pohyb před akváriem a dožadují se kusu žvance, proto je lepší krmit volně vhozenou potravou do akvária. Složením potravy se snažíme přiblížit nárokům volně žijích želv.

 

 

Množství krmiva musíme přizpůsobit velikosti a kondici jednotlivých zvířat. Mláďata krmíme denně, odrostlejší mladé želvy každý druhý den a dospělé želvy krmíme maximálně 2x týdně. U mláďat se nemusíme bát překrmení kvůli rychléme růstu, proto je krmíme do syta. Dospělce je třeba držet trochu na uzdě, hodně často se u domácích želv objevuje "obezita" tudíž zatučňování organismů, které může vést k zdravotním komplikacím, zkrácení života, nebo dokonce smrti. Správně krmenou želvu poznáte tak, že při zatažení do krunýře nemá žádné vypouklé faldíky v oblasti měkkých částech těla (Toto je možné jen u gravidních samic). Volně žijící želvy mají větší pohyb a ohodně menší přísun potravy, než dáváme našim chovancům, proto jsou na tom s tělesnou vahou úplně jinak, z vlastní zkušensti vím, že i tyto vyhublé želvy mají tukové zásoby... 

volně žijící želvy (foto staženo z internetu)

Krmíme převážně masitou potravou. Nejlepším krmivem jsou sladkovodní ryby, dále zkrmujeme šneky- vodní i obyčejné, žížaly, cvrčky, veškerý vodní hmyz, můžeme krmit i hovězím, nebo kuřecím masem. Vepřové maso je kvůli nestravitelným tukům pro želvy zcela nevhodné, až životu nebezpečné!!! Mladým, nebo čerstvě vylíhnutým želvám podáváme i nitěnky, patentkykomáří larvy, pokud možno živé (k dostání na tera burzách, popř dobrých akvaristikách).

potrava želv

Velikost potravy přizpůsobíme velikosti tlamy želv, ryby stříháme na kostičky, šneky rozlousknem atd, aby se omezilo riziko zadušení, nebo boje více želv o stejný kus. Želví trávící systém je dostatečně přizpůsoben pro ztrávení rybích kostí, ulit a jiných vápenatých částí.

Při krmení většího počtu želv musíme dávat pozor, aby nedocházelo k agresivním útokům na slabší jedince, u různě velkých želv, musíme být obezřetní ještě více!