Inkubace vajec

Pokud chováte želvy odlišného pohlaví může se vám stát, že i bez vašeho úsilí k odchovu k němu samovolně dojde. Chtěl bych tady popsat kroky jak k úspěšnému líhnutí mláďat ať už z nečekaných vajček, nebo dlouho očekávaných...

 

Klapavky jsou poměrně nenáročné želvy k inkubaci, pro správný vývoj zárodku stačí stálá teplota a dostatečná vlhkost. V dnešní době existuje velká škála prodávaných plazích inkubátorů, které dokáží plně nahradit podmínky pro úspěšný vývoj nového mláděte. Nebo lze využít levnější variantu a vyrobit si umělou líheň sám doma.

 

Želvy, ať už suchozemské, nebo vodní snáší vajčka na souši do předem vyhrabané jamky. Pokud není želvám poskytnuta možnost snášení do substrátového podkladu, často snesou svá vejce do vody.

1) Po prvním nalezení vajec je důležité si zachovat klidnou hlavu. Z vlastních zkušeností vím, že to dokáže být velmi emotivní...

Nejdřív musíme opatrně vejce ze substrátu vyjmout. Samotné vejce jsou pevné a při běžné manipulaci rukou, se jim nic nemůže stát. Musíme dbát na to, že při vývoji mláďat nesmí dojít k přetočení vajčka, proto je dobré označit horní stranu křížkem, používáme obyčejnou měkkou tužku. Dále je dobré zapsat si datum, kdy byly vajčka objeveny, respektive sneseny. Buď přímo na vejce, nebo kamkoliv jinam.

2) Připravíme krabičku na vajička. Do vermiklitu uděláme prstem jamky pro naše vajčka, tak aby byly přikryty jen 3/4 vejce. Krabičku přikryjeme víčkem a vložíme do inkubátoru. Každý druh klapavek má mírně odlišné nároky na teplotu při inkubaci, proto je nutné ji doladit individuálně, obecně to je rozpětí 22-32°C.

3) Při inkubaci je dobré vejce kontrolovat, jestli se vyvíjí, nebo neplesniví. Oplodněné vejce poznáte tak, že po určité době inkubace se na vejci objeví čistě bílý kruh, který se během pár dní rozšíří přes celé vejce a vytvoří tak uprostřed jakoby prstýnek. Takto vejce pár týdnů zůstane, než se bílý flek rozšíří první na polovinu a následně na celé vejce(cca polovina inkubační doby). Já osobně nechávám vejce v líhni do doby dokud nezačnou zapáchat, nepo plesnivět. Někdy se vejce začne vyvíjet i po několika týdnech a je škoda o něj přijít.

Při každé kontrole vajec je dobré vrátit krabičku na stejné místo a stejně orientovanou jako bylo před manipulací.

4) Čas líhnutí je mezidruhově hodně rozdílný, ale až nastane je nutné vyčkat až želva samovolně opustí skořápku, bez naší pomoci. Často se stavá, že želva si otevře prostor na dýchání a pak ještě vyčkává a tráví svůj žloutkový vak. Toto může trvat pár dní až několik týdnů. I tak se stává že mláďe vyleze i s váčkem.

5) Čerstvé mláďata se často zahrabou až na dno vermikulitu a při tom neberou v mladším sourozencům žádný ohled, dochází k přetáčení a přemistování jejich vajec, proto je dobré nové mládě co nejdřív přemístit a vejce upravit do předešlé polohy. Želvičky dáme do menší krabičky s hladinou 1-2cm a můžeme je nechat prvních pár dní v inkubátoru, nebo jim připravit stejné teplotní podmínky jinak. U čerstvých mláďat se snažíme zajistit co nejlepší sterilitu, aby nedošlo k zánětu pupíku. Potravu začínají příjímat až po pár dnech života.