Zimní spánek

 

Zimní spánek není u klapavek nutný. Ostatně mnoho klapavek ve své domovině ani nezimuje a zimují jen druhy ze Severní Ameriky, ale i ty se dokážou bez větších problémů bez něj rozmnožovat a normálně fungovat. Nicméně absence klidového období částečně snižuje želvám dlouhověkost a někdy i brání rozmožovacímu pudu.

Pokud vlastníte želvy jen tak pro radost, není potřeba v tomhle směru nic dělat. Ale jestli máte v chovu a poznání života želv větší ambice, je vhodné želvám vše podřídit.

Já osobně plný zimní spánek klapavkám nedopřávám, ale poskytuji jim jen chladnější zimní období (cca 15°C vzduchu po dobu 2 měsíců), při kterém dojde k snížení aktivity želv. Nejčastěji tráví tento čas zahrabány v kladišti, nebo pospávají ve svých úkrytech ve vodě. V tomto stavu nepřijímají potravu vůbec, nebo jen v omezené míře. Tento klid trvá i s teplotní přechodovou fází od listopadu do února. Je dobré v tomto období snížit dobu osvětlení a snížit hladinu vody. Při zvyšování teploty rázem oživají a jsou připraveny k rozmnožování.

U klapavek z teplých tropických oblastí neexistují 4 roční období, ale střídají se pouze 2, období sucha a dešťů. Takřka bývá větší teplotní rozdíl mezi dnem a nocí, než mezi ročními období. Proto se k těmto želvám hodí noční poklesy teplot a rozdílná hloubka vody. Tyto druhy ani zimovat neumí!!!