Péče o mláďata
Mláďata klapavek a želv všeobecně potřebují zcela jiný režim než dospělci. A to ve všech směrech, od potravy, po akvárium, proto je dobré před pořízením želvy, nebo vylíhnutím vlastních mláďat být dopředu připravený k zajištění těchto životních nároků.
Hlavně si musíme uvědomit, že společný chov s dospělými želvami je z důvody zcela odlišných nároků nemožný!!!
Vybavení nádrže:
První co musíme připravit je želvárko, ve kterém bude želva bydlet. Musíme vzít ohled na počet, nebo velikost mláďat.
Pro chov zvolíme akvárium, nebo plastový box, se kterým není problém manipulovat. Hladinu vody zvolíme podle velikosti mláďat. U úplných miminek napustíme vodu tak, aby sahala těsně nad topítko a s postupem měsíců jak želva poroste můžeme hladinu navyšovat. Do nádrže umístíme kamínky, umělé rostlinky, nebo další lehce umyvatelné věci, které budou sloužit k ukrývání želviček a snadnějšímu přístupu k hladině. Je dobré mít i nějaké vyvíšené místo, aby želva v případě potřeby měla možnost zcela vylézt z vody. Vrch nádrže přikryjeme průsvitným překrytem, aby teplotní rozdíl mezi vodou a vzduchem nebyl tak markantní, ale je potřeba myslet na dostačující přívod čerstvého vzduchu!
jednoduché vybavení želvária
Teplota:
Mláďata jsou více náchylné na teplo, proto je nutné vytápění nádrže!!! U severo amerických druhů vyhříváme vodu na 25-27°C a u středo a jihoamerických druhů i více, tedy do 30°C. K vytápění používáme akvarijní topítka s termostatem, bude potřeba nízká wattáž výrobku, do 25W aby nedocházelo k přetápění. Teplotu je nutné kontrolovat teploměrem, protože termostaty u těchto topítek málo kdy fungují podle nastavených hodnot. Vyšší teploty než jsou zde uvedené nedoporučuji, protože v takto malých prostorech se nemá želva v případě potřeby kde zchladit a může dojít ke zdravotním problémům. Taktéž i nízké teploty, nejčastěji při úplné absenci ohřívače jsou pro želvy nebezpečné a často končí úmrtí.
Výměna vody a údržba:
Nádrž je potřeba často čistit, aby nedošlo k infekci, nebo jiným komplikacím. Proto je dobré 2x týdně měnit vodu. U mláďat je použití filtru nemyslitelné, aby nedocházelo k promlývání a následnému utonutí želvy. Pokud používáte pitnou vodu, není potřeba ji nijak upravovat, je ale dobré vodu nechat odstát, aby došlo k odpaření chloru. Ostatní vybavení a stěny akvária jednoduše opláchneme a otřeme houbičkou, aby se neusazovaly řasy a jiné nečistoty. Používání saponátu není potřeba.
Osvětlení a vyhříhání:
Narozdíl od jiných u nás masově chovaných amerických druhů želv, klapavky nejsou na osvětlení a vyhřívání vůbec náročné. Není potřeba umisťovat žádné výhřevné světlo, klapavky žijí často v zarostlých luzích kde stejně sluneční paprsky neprostupují a tudíž se nesluní. Jakékoliv další osvětlení taktéž není nutné, pokud májí osvětlení přirozeným denním světlem.
Krmení:
Při krmení musíme mláďatům dát zvýšenou péči. Potrava je pro zvířata stěžejní bod v chovu a je daleko důležitější, než ostatní životní nároky. Musíme jim nabídnout bohatou a nejlépe přirozenou potravu. Při špatně zvoleném a nebo odfláknutém jídelníčku hrubě snižujete délku života vaší želvy.
Hlavní složkou potravy jsou sladkovodní ryby:
Určitě budete mít ve svých známých aspon jednoho ochotného rybáře, který vám zajistí přísun ryb. Ke zkrmení se dají použít všechny domací druhy ryb. Dále se dají pořídit chlazení pstruzi, nástražné rybičky v rybářství atd... Mláďatům je dobré podávat spíš menší druhy ryb, které nemají tolik tukových zásob jako třeba kapři. Ryby podáváme i s kostmi, takže stačí jen vykuchat. Ryby krájíme, nebo stříháme na kousíčky, aby želvy nemusely potravy trhat.
V případě zájmu mohu nabídnout mražené ryby k prodeji
Žížaly
Bohatým zdrojem vitamínů jsou žížaly, pokud máte zahradu, jistě budete mít i možnost přísunu žížal. Ale po deštích není velký problém sehnat žížaly i ve městech volně na ulici:) Dnes ale existují i specializovaní prodejci těchto červů. Je nutné žížaly nastříhat na kousky, které je želva schopna sníst!!!
Šneci
Plže zkrmujeme hlavně kvůli vápníku, který želvy získají z ulity. Dají se krmit všemi vodními i suchozemskými. Musíme vzít ale v potaz velikost želvy, aby ji šnek nepřepral. Je dobré před servírováním ulitku rozlousknout a pak hlídat, jestli i takto postižený tvor neuprchnul z želvária.
Vodní hmyz, červi atd.
Dále můžeme podávat všemožné volně chycené nestvůrky z rybníka. Dájí se taky použít patentky, nítěnky, které jsou volně dostupné v prodeji. Je lepší si je ale obstarat živé, nikoliv mražené.
Maso
Mezi alternativní a nouzové krmivo se řadí maso. Dá se krmit hovězím, kuřecím, krutím... Vepřové maso není pro plazi vhodné!! Také nejsou vhodné vnitřnosti, které špiní vodu. Musíme dbát na to, že želvy z těchto zdrojů potravy nemají žádné vitamíny a hlavně postrádají vápník, proto je tohle krmivo jako nouzové.
Granuláty, gamarus a další
V dnešní době existuje hromada komerčních krmiv, u kterých vám budou tvrdit že s ním vaše zvíře bude prosperovat nejlépe. Nevím jestli je to hrubou neznalostí produktu, nebo je to dokonce účel. Každopádně není to zcela pravda. Při krmení touhle potravou dochází k zatučňování orgánů a hlavně je to velký nápor na játra, na které želvy už tak dost trpí. Mláďatům je možné občas nabídnout i nějaké granulované krmivo, ale jinak tento styl potravy nedoporučuji. Stálým krmením touto potravou často snižujete želvě délku života.
Vitamíny
Přidávání vitamínů skýtá spousty problémů, proto je lepší se tomuto vyvarovat. Já osobně nepoužívám žádné. Nutno podotknout, pokud budete krmit zde uvedenou přirozenou potravou, není přidávání vitamínů absolutně nutné.
Růst želvy:
Často se setkávám s otázkou jak velká má být želva v takovém, nebo takovém roce. U plazů je absolutně běžné, že želvy rostou rozdílnou rychlostí. Pokud mají želvy totožné podmínky v chovu, není to žádný fyziologický problém. Konec konců rozdílný růst se děje i u lidí...