Kinosternon baurii- klapavka floridská

Kinosternon baurii (Garman, 1891)

Určitá literatura uvádí dělení do dvou poddruhů K. b. baurii a K.b. palmarum, dohady o existenci jsou stále velké takže se častěji setkáme s jedním taxonem.

Popis: Velikostně se řadí mezi malé druhy želv, dospělé želvy se dorůstají cca 8-12cm, záleží na pohlaví a z jaké pochazí lokality, samci všeobecně dorůstají méňe než samice. Také odstín karapaxu je velmi odlišný, od světle hnědé po tmavě černou. Někteří jedinci mohou mít dokonce charakteristické tři hřbetní pruhy zcela neviditelné. Plastron má světle žlutou až oranžovou barvu se dvěma pohyblivými částmi. Zbarvení kůže je šedé až temně černé. Na hlavě a na krku mají žlutavé skvrny, dále jsou viditelné 2 pruhy na levé i pravé straně.

Kinosternon baurii, klapavka floridská

Dospělý samec se samicí

Rozšíření: Dosud se mi nepodařilo dopátrat, proč byl tento druh pojmenovát českými herpetology druhovým názvem floridská a je mi to stále záhadou. Přirozeně se vyskytuje na daleko větším areálu, než jen na Floridě, jmenovitě to je Florida, Georgia, Jižní Karolína, Severní Karolína a Virginie.

 

Biotop: Tyto želvy obývají nejčastěji stojaté vody s malou hloubkou, nebo hodně členitým vodním terénem s bahnitým dnem, ve kterém aktivně hledají potravu. Na kvalitu vody nejsou vůbec náročné, takže místa výskytu jsou především rybníky, bažiny, louže, odpadní nádrže. Někdy i obývají vysychající sezoní vodní plochy a zbytek roku tráví zahrabány v zemi. Ale nedělá jim problém, hlavně při deštích opustit vodu a stěhovat se i kilometry daleko na jinou vhodnější lokalitu.

Chov: Pro chov tohoto druhu vám postačí menší želvárium, já používám pro chov jednoho páru akvaterárium o rozměru 70x45cm, ale je možno i menší. Z důvodu vnitrodruhové agresivity je nutné chovat vždy maximálně spolu jen jednoho samce. Vodní sloupec zvolíte podle velikosti želvy tak, aby pro nádech nemusela plavat, já mívám u plně dospělých zvířat hladinu 12cm. Jsou to želvy z teplejších lokalit než je ČR, takže je nutné vyhřívání nádrže optimálně na 24-26°C, u mláďat vyšší. Nádrž je vhodné vybavit úkryty aby se odbouralo stresové prostředí a měli chovanci v případě potřeby možnost schování před partnerem, postačí květináče, kořeny, kůry, umělé roztliny atd. Dále je potřeba želvám poskytnout souš, výhřevku, ani UVB nepotřebují, ale je vhodné, aby měli možnost vylézt z vody což hlavně na noc dělají. Filtrace vody není nutná, ale dokáže ušetřit fyzickou práci.

Potrava: Klapavky přijímají potravu ve vodě, sice jsou případy kdy jí i na souši, ale v chovu to není praktické, nebo nerealizovatelné. Krmíme masitou potravou, nejlépe sladkovodníma rybama, šnekama, žížalama, hovězím. Při krmení rybama můžeme podávat i s malými kosti, šneky i s ulitou, množství a velikost potravy musí být přiměřené velikosti želv. Vyhýbáme se tučným částem masa, vepřové proto nepoužíváme vůbec. Vnitřnosti jako jsou srdce, játra, není vhodné používat z důvodu velkého znečištění nádrže. Krmení sušeným gamarusem a různýma granulema se snažíme vyhnout, nebo používáme jen jako nouzový doplňek . Mláďata potřebují potravu co nejpestřejší, přiřazujeme jim komáří larvy, niťenky, cvrčky...

Dospělé želvy krmím 2x týdně, mláďata každý den.

Rozmnožování: Také u rozmnožování vznikají mezi určitýma lokalitama rozdíly, hlavně v období a v počtu snůšek. Mé želvy jsou původem z Floridy, tudíž s absencí zimního období mají reprodukci celoroční narozdíl od severnějších jedinců, kteří se rozmnožují pouze v období jara-léta. Samice kladou vejce do předem vyhrabaných jamek, které jsou veliké asi tak jako karapax samice. Ve snůšce bývá 1-4 vajíček, průměrná snůška u mých samic činí 2,1 vajec a jednotlivé snůšky jsou snášeny v intervalech 4-9 týdnů. Velikost vajec se pohybuje 27-34mm délky a 16-18mm tloušťky, v jednom případě jsem zaznamenal atipické vejce tlusté 22mm. Podle literatury se vejce inkubují při teplotě 22,5-31°C. Já inkubuji při 26-28°C, jedná se o teplotu vhodnou pro líhnutí obou pohlaví. Mláďata se při této teplotě líhnou za 89-160 dní, průměr vychází na 129 dní a měří vždy asi o 3mm méně, než jejich vejce. U jedné snůšky započal vývin zárodku až po 6ti týdnech!!!

 

 Pohlaví Kinosternon baurii

Délka ocasu samce a samice

 

mláďata Kinosternon baurii, klapavka floridská

měsíční mláďata