Sternotherus odoratus- klapavka obecná

Sternotherus odoratus (Latreille, 1801)

Jedná se o nejběžnější druh klapavky v ČR, hlavně z důvodu dovozu mláďat těchto želv z amerických farem. Při manipulaci vypouští z pachových žláz smrduté pižmo, proto si vysloužila v angličtině přízvisko "stinkpot" smradlavý hrnec...

Taxonomie: Je to až s podivem, ale ikdyž se tato klapavka přirozeně vyskytuje na obrovské části Severní ameriky, nejsou dosud popsány žádné poddruhy.

Popis: Dorůstají se do 14cm, nejčastější velikost je však cca 11cm, také u této klapavky se samci dorůstají nejčastěji menších rozměrů, než samice. Barva karapaxu má obrovskou škálu odstínů, béžové, hnědé, šedé, černé. Někdy se na něm vyskytuje různé tmavé žíhání. Plastron má světlé odstíny žluté, růžové, hnědé a šedé.

klapavka obecná

dospělé samice Sternotherus odoratus

 

Rozšíření: Vzhledem k obrovskému areálu, nemá cenu vypisovat jednotlivé Americké státy, kde se tyhle želvy vyskytují. V podstatě je to celá východní část USA, přiložená mapa jistě prozradí víc...

 

Biotop: U těchto želv je kvůli ohromnému areálu velká škála vodních ploch. Obývají i hlubší vody, hlavně z důvodu zimní hibernace, při zamrzající hladině. 

Chov: Jedná se o nejlépe vybavený druh z klapavek k plavání, proto snesou i větší sloupec vody než jsou ony samy velké. Optimální je chovat samce společně s více samicemi a počtu želv také přizpůsobit velikost nádrže, ta musí být vybavena úkryty a malou souší, at mají želvy v případě potřeby odpočinek před ostatníma želvama. Vodu vyhříváme na 24°C, želvy ze severní části můžeme chovat celoročně venku. U zvířat z jižní části není zimní spánek nutný, u severních se zimní spánek doporučuje hlavně k úspěšnému odchovu.

Potrava: Snažíme se podávat co nejpestřejší přírodní stravu, šneky, žížaly, vodní hmyz, sladkovodní ryby, hovězí maso... 

Rozmnožování: Díky zimnímu klidu moje samice snaší vejce od května do července. Obvykle 2 snůšky v počtu 1-3 vajec, bohužel 40% vajec nalézám rozmáčknutých. Tento druh se dá líhnout i při pokojových teplotách, zárodek se vyvíjí cca od 21-30°C. Při teplotě kolem 25°C se líhnou samci. Doporučiji zvolit pro inkubaci kolísavou teplotu 25-27°C. Želvičky se mi líhnou za 67-83dní. Nepozoruji žádnou změnu délky inkubace v závislosti na teplotě.

Samci jsou rozpoznatelní do jednoho roku.

 

 

klapavka obecná, Sternotherus odoratus

mláďata Sternotherus odoratus